raf

Popis

Odyssea československých letců, kteří bojovali proti nacistům a za svobodu své vlasti. Obtížně prchali z okupované vlasti, bojovali při obraně Francie, jak lvi bojovali v řadách RAF, aby se nakonec přes Blízký východ dostali do sovětských jednotek, podporovali SNP a nakonec se přímo podíleli i na osvobozování své vlasti, aby se pak stali obětí komunistické perzekuce.

Jedinečný dokument příběhu československých letců RAF, založený čistě na archivních materiálech z nichž některé nebyly dosud zveřejněny. Hrdinové a jejich příběhy ožívají prostřednictvím hlasů mladých herců.

Film, celý sestavený výhradně z dobových archivních záběrů provází diváka skrze vyprávění dvou československých bojových letců Františka Fajtla a Filipa Jánského (vlastním jménem Richard Husmann) druhou světovou válkou nejprve na západní a posléze na východní frontě. Film pracuje s citlivě transformovanými fragmenty jejich textů v duchu základního dramaturgického principu, že skutečnými „dokumentaristy“ byli především oni dva.

Film je společným československým koprodukčním projektem NOW Productions, Artichoke a KM Plus Media s koprodukční účastí České televize a RTVS.

Distribuce

PILOT FILM – Česká republika
Filmtopia – Slovensko

Vysílatel

Česká televize, RSTV

Režie

Střih

Šimon Špidla

Scénář

Marek Šindelka

Podobné projekty

Pro vyhledání začněte psát a stiskněte Enter