Good Old Czechs

Popis

Film GOOD OLD CZECHS vypráví příběh dvou českých letců RAF, Františka Fajtla a Filipa Jánského (vlastním jménem Richard Husmann), a jejich odyseu válečnou Evropou Prožijeme cestu z okupovaného Československa, boj o záchranu Francie a následný útěk do Anglie, bitvu o Británii, přesun do Sovětského svazu, podporu Slovenského národního povstání i návrat do osvobozené Prahy.

Vzpomínky stíhacího pilota Františka Fajtla a palubního střelce Filipa Jánského v dokumentu ožívají ve formě ztišené vnitřní promluvy, oživené dvojicí herců v podobném věku jako byli oni dva za války.

Snímek je vystavěný výhradně z dobových filmových záběrů z tuzemských, evropských a britských archivů, některé záběry nebyly doposud zveřejněny.

Autentické prožitky letců a reálné dobové záběry se vzájemně propojují, doplňují a podtrhují, což umožňuje prožívat příběh obou protagonistů tak, jak jej prožívali oni sami.

Režisérem celovečerního dokumentu Good Old Czechs je oceňovaný dokumentarista Tomáš Bojar, vítěz soutěže Proxima na letošním Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary.

Režisér citlivě pracoval se vzpomínkami letců a společně se střihačem Šimonem Špidlou je originálním způsobem propojil s filmovými záběry a hudbou slovenského hudebníka Stroona, speciálně zkomponovanou pro tento film.

Film GOOD OLD CZECHS produkovala společnost NOW Productions v koprodukci s Českou televizí, Rozhlasem a televíziou Slovensko, Artichoke a KM Plus Media s podporou Státního fondu kinematografie a Ministerstva obrany Slovenské republiky a podporou od soukromých partnerů.

Distributorem filmu je PILOT FILM.

Ocenění

Český filmový a televizní svaz FITES udělil dokumentu GOOD OLD CZECHS hlavní cenu TRILOBIT Barrandien 2023 za mimořádné audiovizuální dílo.

Film GOOD OLD CZECHS získal Cenu české filmové kritiky 2022 v kategorii Audiovizuální počin.

Dokument GOOD OLD CZECHSzískal Cenu ASOCIACE ČESKÝCH KAMERAMANŮ za kameramansky přínosné dílo.

Film GOOD OLD CZECHS byl nominován na Ceny České filmové a televizní akademie Český lev 2022 ve dvou kategoriích – Nejlepší dokumentární film Nejlepší střih.

Distribuce

PILOT FILM – Česká republika
Filmtopia – Slovensko

Vysílatel

Česká televize, RSTV

Režie

Střih

Šimon Špidla

Scénář

Tomáš Bojar

Spolupráce na scénáři

Marek Šindelka

Hudba

Stroon

Zvuk

Václav Flegl

Hlasy letců

Jan Foukal, Miroslav Pecháček

Rešerše

Marta Nováková

Dramaturgie

Jan Gebert

Podobné projekty

Pro vyhledání začněte psát a stiskněte Enter